img-profile-author
رد پای منافقین در حادثه بمب گذاری حرم رضوی
ساعت‌۱۴:۲۶ بعدازظهر، صدای مهیب انفجار به گوش می‌رسد، اما حیرت از چنین جنایتی آن هم در زمین مقدس مشهد و در روز عاشورا سبب می‌شود تا همه دیر و سخت باور کنند که در حرم بمبی منفجر شده است.
img-profile-author
ماجرای سنگی که به سنگ قبر امام رضا (ع) معروف شد
حدود ۸۲ سال پیش سنگی به موزه حرم مطهر امام رضا (ع) آورده می‌شود که مطالعات آن زمان محققان را به این نتیجه می‌رساند که این سنگ به یکی از محراب‌ها تعلق دارد.
img-profile-author
گذری بر تغییر‌ات حرم‌رضوی پس از انقلاب‌
۶۰‌هزار‌ و‌ ۵۰۰ مترمربع از ۷۰‌هزار مترمربع فضای سرپوشیده زیارتی حرم مطهر امام رضا(ع) از دهه ۶۰ قرن چهارده خورشیدی ساخته شده است.
img-profile-author
روایت دفن نایب‌التولیه‌ها در حرم مطهر رضوی
دفن متولیان یا همان نایب‌التولیه‌ها در جوار حرم رضوی سابقه‌ای دیرینه دارد. این رسم دست‌کم از زمان استقرار سادات رضوی در مشهد (در قرون چهارم و پنجم قمری) برپا بوده است.
img-profile-author
کبوتر‌ها کی به آستان حضرت رضا (ع) آمدند؟
حضور پرنده‌ها در روضه منوره، قدمتی به اندازه سال‌های ساخت این بنای مقدس دارد؛ البته این فرضیه به هیچ سند تاریخی مشخصی پیوند نمی‌خورد.
img-profile-author
هنر «آندره گدار» در حرم مطهر امام رضا(ع)
ساخت موزه و کتابخانۀ‌ قدیم آستان قدس با طراحی «آندره گدار» فرانسوی از سال ۱۳۱۶ آغاز  شد و در آذرماه ۱۳۲۴ به بهره‌برداری رسید.
img-profile-author
خادمان جوان هر روز صحن‌های حرم‌رضوی را فرش می‌کنند
علی دلیری درباره سختی کار می‌گوید: یکی از تفاوت‌های مشاغل داخل حرم این است که برخلاف دیگر شغل‌ها ما در تعطیلات و مناسبت‌ها حجم کارمان چندبرابر بیشتر می‌شود.
img-profile-author
سازندگان و بانیان قدیمی‌ترین کاشی‌های حرم رضوی چه کسانی بودند؟
قدر مسلم آن است که مشهد، دست‌کم تا دوره تیموری، کارگاه کاشی‌سازی نداشته است و کاشی‌های مربوط‌به قبل از این دوره، در شهر‌های دیگر ساخته و به مشهد حمل می‌شدند. کارگاه خاندان ابوطاهر در کاشان، در این دوره، یکی از مراکز مهم تولید کاشی در ایران بود.
img-profile-author
آرامش زائران با فعالیت شبانه‌روزی بخش امانات حرم‌‌رضوی
کل خدمتگزار‌های دفاتر امانات حرم‌رضوی، ۲۰۴ آقا هستند که در ۳ نوبت فعالیت می‌کنند. سال گذشته، ۹.۵ میلیون زائر به بخش امانات مراجعه داشته‌اند. در بخش اشیای نقدی و ارزشمند زائران زن ۱۰ درصد بیشتر از مردان امانتی به حرم‌مطهر سپرده‌اند.
img-profile-author
حکایت پنج بازوبند پهلوانی‌ اهدایی به حرم امام‌رضا(ع)
پهلوان تختی یک الگو شد و بعد از ایشان خیلی از ورزشکاران با تأثیر از ایشان مدال‌های خود را اهدا کردند. به‌دنبال این موضوع، بخش مدال‌ها اختصاصی شد.
صفحه ۱بعدی