img-profile-author
معمای معنای «خین عرب»
روایتی مستند از تاریخ و پیشینه محله‌ای قدیمی در شمال مشهد که دست‌کم ۴۰۰ سال قدمت دارد.
img-profile-author
چهارده کوچه یک‌متری در میلان چهاردهم
در کوچه مجلسی شرقی‌۲۶ با ۲۱۰‌متر طول، چهارده‌کوچه یک‌متری طویل وجود دارد که میراث معماری قدیم این محدوده است. در انتهای هر کدام از این کوچه‌باریکه‌های طویل، درِ یک خانه به چشم می‌خورد.
img-profile-author
بابک؛ کوچه خاطره‌انگیز احمدآباد
زمانی‌که احمدآباد در دل شهر می‌افتد و کارخانه سرم‌سازی در آن احداث می‌شود، کوچه‌ای بین کارخانه و هتل قرار می‌گیرد که بعد‌ها به نام بابک شناخته می‌شود.
img-profile-author
کوچه‌ای چسبیده به بهره قدیم
نام «بهره» که مشهدی‌ها به دیوار دور شهر می‌گفتند، در محدوده پنجراه که نزدیک‌ترین نقطه به آن بود، روی کوچه‌های زیادی نشسته است.
img-profile-author
کوچه‌ای از قلعه عطار در بلال
قدیمی‌های محله می‌گویند همه زمین‌های این کوچه در دوران پیش‌از انقلاب، جزو اراضی کشاورزی روستایی به نام «عطار» بوده که در آن صیفی‌جات کشت می‌شد.
img-profile-author
«سیس‌آباد»، میراث عهد ساسانی
سیس‌آباد یکی از شمالی‌ترین محلات شهر مشهد است که زمانی مزرعه‌ای حاصلخیز بود. قدیمی‌ترین سندی که در آن نامی از سیس‌آباد برده شده، مربوط به دوره شاه‌سلیمان صفوی است.
img-profile-author
کوچه آلاله‌ در بهاران
کوچه شهید‌ساجدی‌۹ بیش‌از چهل‌سال قدمت دارد. هم‌زمان با شروع ساخت‌و‌ساز و آبادانی این معبر، بوستان آلاله در آن احداث شد.
img-profile-author
سرشور و تاریخ نقش‌بسته بر تابلوهایش
پس از ۲ سال و چند ماه پیگیری، بسیاری از نام‌های قدیمی کوچه‌های محله سرشور، احیا شدند. این فرایند حدود دو سال و چهار ماه طول کشید.
img-profile-author
کوچه کامیاب ۲۲ با پول مردم باز شد
کوچه شهید کامیاب ۲۲ چندان قدیمی نیست و در نقشه‌های قدیم مشهد همچون «دالمج»، هنوز باغ بوده است. این کوچه در دهه ۳۰ ابتدا به‌عنوان یکی از فرعی‌های بن‌بست خیابان هاتف شکل می‌گیرد.
img-profile-author
جای خالی سوپری و نانوایی در دلاوران ۱۳
کوچه دلاوران ۱۳ در محله سرافرازان به نام شهید علیرضا احمدزاده نام‌گذاری شده است. این معبر از سال ۱۳۷۰ به محدوده شهری الحاق شد. دراین معبر، انواع کاربری مذهبی و فرهنگی، تفریحی، فضای سبز دیده می‌شود که باعث رفت‌وآمد زیاد اهالی به این خیابان شده است.
صفحه ۱بعدی