کد خبر: ۳۵۵۶
|
۱۲ مهر ماه ۱۴۰۱   ۰۰:۰۰
امروز سوای قبور موجود در گوشه گوشه حرم، در حریم آن، سه زیرزمین به نام «بهشت ثامن الائمه (ع)» داریم. هر سه این آرامستان ها پس از پیروزی انقلاب و به دلیل تقاضای زیاد برای دفن در حرم مطهر رضوی احداث شده اند؛ بهشت ثامن الائمه (ع) یک در طبقه زیرین صحن آزادی است، بهشت ثامن الائمه (ع) دو در طبقه زیرین صحن قدس و بهشت ثامن الائمه (ع) سه در طبقه زیرین صحن جمهوری اسلامی.
نوشته حسین بیات

 چندی پس از خاک سپاری حضرت رضا (ع) در باغ حمیدبن قحطبه طوسی، دفن جنازه در محل کنونی حرم و اطراف مرقد ایشان مرسوم می شود. ابتدا پیکر سرشناسان و پس از مدتی که تشکیلاتی اطراف مرقد امام پا می گیرد، دفن مردگان پیرامون بارگاه رضوی شکلی همگانی پیدا می کند. این گونه است که امروز سوای قبور موجود در گوشه گوشه حرم، در حریم آن، سه زیرزمین به نام «بهشت ثامن الائمه (ع)» داریم.
هر سه این آرامستان ها پس از پیروزی انقلاب و به دلیل تقاضای زیاد برای دفن در حرم مطهر رضوی احداث شده اند؛ بهشت ثامن الائمه (ع) یک در طبقه زیرین صحن آزادی است، بهشت ثامن الائمه (ع) دو در طبقه زیرین صحن قدس و بهشت ثامن الائمه (ع) سه در طبقه زیرین صحن جمهوری اسلامی.
اگر چه خاک سپاری شهدا در این آرامستان ها از زمان پیروزی انقلاب و وقایع آن روزگار آغاز شده و تعدادی از شهدای مدفون در بارگاه رضوی نیز به رویدادهای بعد از دفاع مقدس مربوط هستند، بیشترین شهدای مدفون در حرم مطهر رضوی به دفاع مقدس تعلق دارد. هفته دفاع مقدس بهانه ای شد تا نگاهی بیندازیم به مأمن شهدای کشورمان در بارگاه مطهر رضوی.

محل شهادت شهدای مدفون در حرم مطهر حضرت رضا (ع)، به مناطق جنگی غرب و جنوب ایران محدود نمی شود و برخی از این شهدا در دیگر شهرهای ایران به ویژه مناطق شرقی و مرکزی کشور یا در کشورهایی چون عراق، سوریه و عربستان سعودی به شهادت رسیده اند. همچنین تعدادی از شهدای مدفون در بارگاه رضوی، بعد از سپری کردن سال های اسارت یا جانبازی به خیل یاران شهیدشان پیوسته اند؛ باوجوداین از‌میان وقایع گوناگونی که منجر به شهادت مجاهدان راه حق شده است، بیشترین شهدای مدفون در حرم به دفاع مقدس تعلق دارند.

بر اساس اطلاعات موجود، پیکر مطهر 765 شهید در بهشت های سه گانه ثامن الائمه (ع) و رواق های دارالسلام، دارالزهد، دارالحکمه و ایوان طلای بارگاه منور رضوی به خاک سپرده شده است. این شهدا طی سال های 1357 تا 1395 به این شرح به خاک سپرده شده اند: رواق های دارالسلام و دارالزهد هرکدام یک شهید، رواق دارالحکمه چهارشهید، صحن انقلاب 14 شهید، بهشت ثامن شماره یک 623 شهید مرد و 10شهید زن، بهشت ثامن شماره دو 51شهید و بهشت ثامن شماره سه 55 شهید مرد و 2 شهید زن. همچنین چهار شهید شامل دو شهید دفاع مقدس و دو شهید امنیت در هفته جاری در حرم به خاک سپرده شده‌اند.


بهشت ثامن الائمه (ع) شماره یک

در مقایسه با سایر بخش های حرم مطهر رضوی، بیشترین شهدای دفاع مقدس مدفون در حرم، در بهشت ثامن الائمه(ع) شماره یک واقع در صحن آزادی به خاک سپرده شده اند. افزون بر تعدادی از فرماندهان شهید دفاع مقدس، 9 بانوی شهید و 6 شهید حادثه حج خونین سال 1366 نیز در این مکان آرام گرفته اند.

علاوه بر یک شهید مرد و یک شهید زن بمباران تهران (1365)، تعدادی از شهدای ترور نیز در این مکان آرمیده اند، از جمله نوجوانی سیزده ساله به نام «محمدعلی افضلی بغدادآبادی» که در واقعه بمب گذاری تهران در سال 1365 به شهادت رسید.

همچنین مزار دو شهید سقوط هواپیمای ایرباس (1367) به نام های «محمدتقی رضایی نیری» و فرزندش، «محمدرضا رضایی نیری»، در یکی از غرفه های بهشت ثامن الائمه (ع) شماره یک قرار دارد. 

البته این خانواده چهار شهید دارد و پیکر مطهر شهید «فاطمه مهماندار رضایی کهریزی»، همسر شهید «رضایی نیری»، و دختر خردسالشان، شهید «زهرا رضایی نیری»، برای همیشه در خلیج فارس ماندگار شده است. شهید دیگر این واقعه، «امیر‌عابدشاهی»، نیز در این مکان دفن شده است.
از نکات جالب توجه این آرامستان، وجود آرامگاه 3شهید مجاهد عراقی است که همراه با رزمندگان ایرانی علیه رژیم بعث عراق و صدام جنگیده اند.


بهشت ثامن الائمه (ع) شماره 2

علاوه بر وجود مزار تعدادی از شهدای دفاع مقدس در بهشت ثامن الائمه (ع) شماره دو ، یادمان 23 شهید سانحه هوایی هواپیمای ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که 23 اسفند 1375 هنگام مراجعت از مأموریت در ارتفاعات بینالود دچار سانحه شدند، در این مکان قرار دارد. تعدادی از شهدای امنیت هم از جمله سربازان و مرزبانان غیور کشورمان که هنگام درگیری با اشرار به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند، در این قسمت از حرم مطهر به خاک سپرده شده اند.


بهشت ثامن الائمه (ع) شماره 3

علاوه بر تعدادی از شهدای دفاع مقدس، مزار شهدای عاشورای رضوی نیز در بهشت ثامن الائمه (ع) شماره سه است. در این واقعه که 30خرداد 1373 مصادف با عاشورای حسینی محرم 1415 هجری قمری و در جوار ضریح مطهر حضرت رضا (ع) رخ داد، بالغ بر 300 تن از زائران مجروح شدند و 27 نفر به شهادت رسیدند که از این تعداد، 10 شهید در حرم مطهر به خاک سپرده شده اند.

300 تن از زائران مجروح شدند و 27 نفر به شهادت رسیدند که از این تعداد، 10 شهید در حرم مطهر به خاک سپرده شده اند

 قبور این 10شهید یک تفاوت عمده با دیگر قبور شهدا دارد؛ در هر سه آرامستان حرم مطهر رضوی، قبور سراسر سنگ مرمر و هم سطح زمین است، اما مزار شهدای بمب گذاری سال ۱۳۷۳ در بهشت ثامن الائمه (ع) سه هم سطح دیگر قبور نیست.

همچنین سه شهید از شهدای فاجعه منا (1394) مثل شهید حاجی حسنی کارگر، قاری بین‎المللی مشهدی، در این مکان آرمیده اند.
شهید مدافع حرم، سردار غلامرضا سمائی که خادم حرم حضرت رضا (ع) نیز بوده و 7 آبان 1395 در سوریه آسمانی شده، آخرین شهید مدفون در حرم مطهر است که در این آرامستان به خاک سپرده شده است.

همچنین مزار علم دار روایتگری و رئیس فقید مؤسسه تفحص سیره شهدا، حجت الاسلام مرحوم عبدالله ضابط که 26 بهمن 1382 در مسیر بازگشت از جلسه تبلیغی در جاده بابل در سانحه رانندگی کشته شده است، در بهشت ثامن الائمه(ع) شماره سه قرار دارد.


شهدای شاخص مدفون در حرم رضوی

پیکر مطهر حجت الاسلام سید عبدالکریم هاشمی نژاد، دبیر حزب جمهوری اسلامی در استان خراسان، در رواق دارالسلام به خاک سپرده شده و مزار حجت الاسلام سید رضا کامیاب، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی استان خراسان، در رواق دارالزهد واقع شده است.

پیکر مطهر شهیدان حجت الاسلام قاسم‌صادقی، نماینده مردم مشهد در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، علی اکبر دهقان، نماینده مردم تربت جام در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، مهدی امین زاده، معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی، جواد اسدا... زاده، معاون بازرگانی خارجی دولت شهید رجایی که در حادثه هفتم تیر به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند، در رواق دارالحکمه آرام گرفته است.

مزار سردار شهید مهدی خادم الشریعه، اولین فرمانده تیپ 21 امام رضا (ع)، و سردار جهادگر، سیدمحمدتقی رضوی مبرقع، معاون فنی مهندسی قرارگاه خاتم الانبیا (ص)، در ایوان طلا واقع در صحن انقلاب قرار دارد.

پیکر مطهر سرداران شهید بابامحمد رستمی، فرمانده عملیات سپاه خراسان، شهید حسن آقاسی زاده، معاون فنی مهندسی قرارگاه خاتم الانبیا (ص) رمضانعلی عامل، فرمانده تیپ امام جعفر صادق (ع)، شهید حسین آستانه پرست، دبیر دبیرستان علوی و مدیر هنرستان شهید بهشتی (صنعتی) مشهد، نیز در رواق دارالحکمه آرام گرفته است.

 

 

ارسال نظر
:
:
: