کد خبر: ۴۷۸۵
|
۲۰ مرداد ماه ۱۴۰۲   ۱۷:۰۰
مزرعه تاریخی خایقان اکنون در حاشیه غربی تقاطع بولوار شفا (شفای ۱۶) و خیابان شهید موسوی قوچانی قرار گرفته است.

تاریخچه

مزرعه خایقان موقوفه آستان قدس رضوی است و در وقف‌نامه میرزا ابراهیم رضوی (۱۰۳۸ قمری) و طومار علیشاهی (۱۱۶۰ قمری) از آن نام برده شده است. محل این روستا و زمین‌های آن اکنون در حاشیه غربی تقاطع بولوار شفا (شفای ۱۶) و خیابان شهید موسوی قوچانی، خیابان سی‏‌متری عقیلی و کنار مسجد الزهرا (ع) قرار گرفته است و به کوی قائم شهرت دارد.

این مزرعه از حدود سال ۱۳۴۵ آرام‌آرام ضمیمه مشهد شده است. دلیل نام‌گذاری محله به‌نام حضرت عبدالمطلب، قرارگرفتن بخش انتهایی بولوار عبدالمطلب در آن است.

 

عبدالمطلب (کوی قائم)؛ یادگار مزرعه خایقان

 

بافت

وسعت محله عبدالمطلب ۱۱۸ هکتار و تراکم جمعیت آن ۲۲۹ نفر در هر هکتار است که مطلوب به‌نظر می‌رسد. بیشتر ساختمان‌های محله عبدالمطلب کمتر از چهارطبقه است و بلندمرتبه‌سازی فقط در نزدیکی بولوار‌های موسوی قوچانی و هدایت به چشم می‌خورد.

گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال و صفر تا ۴ سال بیشترین جمعیت این محله را تشکیل می‌دهند. کمتر از ۲ درصد مساحت محله عبدالمطلب به فضای سبز اختصاص دارد که نسبت به جمعیت محله چندان مناسب نیست. این محله چهار دبستان دارد که همگی در بولوار شفا قرار دارند.

تقاطع بولوار‌های موسوی قوچانی، عبدالمطلب و شفا به‌دلیل شکل هندسی نامتقارن، در میان عموم مردم به «چهارراه چه‌ کنم» معروف است.


عبدالمطلب (کوی قائم)؛ یادگار مزرعه خایقان

 

دسترسی

محله عبدالمطلب به خطوط قطارشهری دسترسی ندارد. بولوار‌های خیام، ابوطالب، موسوی قوچانی و هدایت این محله را به شریان‌های ارتباطی درون‌شهری مرتبط می‌کنند.

 

عبدالمطلب (کوی قائم)؛ یادگار مزرعه خایقان


امکانات رفاهی و تفریحی

  • کاربری‌های تفریحی‌ورزشی همراه با مراکز آموزشی باعث جذب گروه‌های سنی کودکان و نوجوانان و حتی میان‌سالان به این محدوده شده است.
  • راسته‌های تجاری لوازم الکترونیکی و روزبازار‌ها نیز خانواده‌های بسیاری را به این محله می‌کشاند.
  • باغ کشاورزی آستان قدس رضوی در قسمت جنوبی محله عبدالمطلب قرار دارد، اما برای عموم مردم در دسترس نیست.
  • پژوهشکده بوعلی که سایت فناوری دانشگاه علوم پزشکی و آزمایشگاه جامع شرق کشور است، در میدان بوعلی قرار دارد و محفل علمی معتبری برای محله عبدالمطلب است.
  • حضور مراکز توانبخشی فتح‌المبین در قائم ۶ و همدم در قائم ۴ موجب شده است مهربانی در این محله پررنگ‌تر شود.


عبدالمطلب (کوی قائم)؛ یادگار مزرعه خایقان

 

حدود جغرافیایی

محله عبدالمطلب از شرق به بولوار موسوی قوچانی، از شمال به بولوار هدایت، از غرب به بولوار خیام و از جنوب به خیابان حرعاملی می‌رسد. همچنین محله‌های حضرت ابوطالب، هدایت، کوی امیرالمؤمنین (ع) و ارشاد در همسایگی محله عبدالمطلب قرار دارند.

ارسال نظر
:
:
: