کد خبر: ۵۶۷
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰

نوجوانان پای کار برنامه‌های مسجد

اینکه تو هر کوچه و خیابان چند آدم‌ دل‌سوز و متعهد باشند که دلشان برای محله و ‌آن‌هایی که در آن محدوده زندگی می‌کنند، عاشقانه بتپد و بخواهند برای پیشرفت و هویت‌بخشی‌اش قدمی بردارند، نعمتی بزرگ است. ‌اینکه مسجد ‌و کانون فرهنگی تبدیل شود به مأمنی دل‌چسب برای نوجوان‌ها و جوان‌ها، کلی به‌نفع خانواده‌هاست. کانون‌ فرهنگی اشرفی‌اصفهانی در مسجد امام‌سجاد(ع) با وجود متولیانی دل‌سوز و دغدغه‌مند‌ توانسته است در دوره زمانی نزدیک به‌ یک دهه، تحولی بزرگ در محله ایجاد کند.

اینکه تو هر کوچه و خیابان چند آدم‌ دل‌سوز و متعهد باشند که دلشان برای محله و ‌آن‌هایی که در آن محدوده زندگی می‌کنند، عاشقانه بتپد و بخواهند برای پیشرفت و هویت‌بخشی‌اش قدمی بردارند، نعمتی بزرگ است. ‌اینکه مسجد ‌و کانون فرهنگی تبدیل شود به مأمنی دل‌چسب برای نوجوان‌ها و جوان‌ها، کلی به‌نفع خانواده‌هاست. کانون‌ فرهنگی اشرفی‌اصفهانی در مسجد امام‌سجاد(ع) با وجود متولیانی دل‌سوز و دغدغه‌مند‌ توانسته است در دوره زمانی نزدیک به‌ یک دهه، تحولی بزرگ در محله ایجاد کند. به‌سراغ سیدمحمدتقی موسوی، فرمانده جوان پایگاه و جانشین‌ مدیر این کانون، رفتیم تا او بیشتر از فعالیت‌های این مجموعه بگوید.

 

پاگرفتن کانونی به‌نام شهید 

موسوی که 22سال سن دارد، درباره نحوه شکل‌گیری این کانون می‌گوید: کانون شهید اشرفی اصفهانی سال۱۳۸۶ شکل گرفت. مسئول آن در سال‌های ابتدایی ابوالقاسم شم‌آبادی از روحانیان جوان و پرانگیزه بود که علاوه‌بر مدیریت برنامه‌های فرهنگی، فرماندهی بسیج پایگاه شهید اشرفی‌اصفهانی را نیز برعهده داشت. فعال‌بودن، همچنین ارتباط با نوجوانان و جوانان محله تأثیر زیادی در جذبشان به سمت فعالیت‌های فرهنگی کانون و برنامه‌های پایگاه بسیج داشت. البته بعدها حاج‌آقا برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی به مسجد امام جعفرصادق(ع) رفت و مدیریت آنجا به‌دوش محمد رضایی، یکی دیگر از فعالان مجموعه، افتاد. سال۹۲ جانشینی کانون ‌از سوی مدیریت مجموعه به من سپرده شد. از سال گذشته یعنی‌98 فرماندهی پایگاه بسیج را هم من عهده‌دار شده‌ام.

 

150عضو فعال

وی ادامه می‌دهد: طبق آنچه در کانون ثبت‌ شده است، حدود ۴۰۰نفر از ابتدای تشکیل کانون به عضویت آن درآمده‌اند، اما اکنون آمار ۱۵۰نفر است که از این تعداد حدود ۵۰نفر تقریبا در تمام فعالیت‌ها و برنامه‌های کانون و مسجد حضور دارند. برنامه‌ها هم برای خواهران و هم برادران است. کانون صبح در اختیار خواهران است. دوره‌های آموزش هنری و کارآفرینی از جمله برنامه‌های آن‌هاست. سال گذشته برای گرفتن چرخ خیاطی رایزنی‌هایی با کمیته امداد در منطقه شد‌، اما متأسفانه به سبب نبود مکان مناسب و موضوع کرونا، این موضوع فعلا مسکوت مانده است.

 

برگزاری هر شب حلقه معرفت

موسوی می‌افزاید: در قسمت برادران حلقه‌های معرفت هر شب بعد از نماز مغرب و عشا برگزار می‌شود. سعی کرده‌ایم انگیزه برای حضور در جلسات را پررنگ کنیم، به همین دلیل از استادانی استفاده کردیم که‌ حرفشان به دل بنشیند. سیدحسین‌‌ حسین‌پور علوی که بیش از 3دهه در محدوده محله طلاب جلسات قرآنی دارد و از افراد تأثیرگذار محله است، از جمله این استادان است. البته از استادان روان‌شناسی اسلامی حوزه نیز بهره‌مند می‌شویم.

 

نوجوانان در صف نماز صبح

جانشین‌ مدیر کانون‌ فرهنگی اشرفی‌اصفهانی در ادامه می‌گوید: خوشبختانه دغدغه‌ مباحث تربیتی، فرهنگی، همدلی و یکی‌بودن فعالیت‌های کانون پایگاه بسیج و مسجد محله سبب شده است این مجموعه با استقبال پرشور نوجوانان و جوانان روبه‌رو شود. به‌عنوان مثال در حالی که دیگر مساجد تلاش دارند نماز مغرب و عشا با حضور حداکثری جوانان و نوجوانان برگزار شود، در مسجد امام‌سجاد(ع)، نماز صبح با حضور ‌جمعیتی بیش از 30 تا 40نوجوان و جوان محله برگزار می‌شود.

 

به‌روز هستیم

موسوی می‌افزاید: فعالیت ما متناسب با موضوعات روز است، به‌عنوان مثال در آغاز اعلام شیوع بیماری کرونا بچه‌ها به‌صورت خودجوش وارد کار شدند و با دستگاه‌های ویژه کوچه‌ها و مساجد را ضدعفونی کردند. در عین حال برای داشتن حال خوب اهالی محله تلاش کردند و اجرای مناسبتی سرود‌های خیابانی را در برنامه دارند. گروه سرودمان با 10عضو آماده اجراهای خیابانی است. 10شب اجرای خیابانی ماه رمضان سال گذشته در بوستان زیتون، اجرا مقابل بازار فردوسی و اجراهای مناسبتی در ایام عید قربان و عید غدیر حال‌وهوای محله را متفاوت کرده است.

 

همراه با «یاران»

وی ادامه می‌دهد: حضور در فعالیت‌های خیرخواهانه یکی دیگر از برنامه‌های کانون است. مجموعه «یاران» سال92 از سوی آقای سیدحسین حسین‌پور علوی راه‌اندازی شد و ابتدای کار با حمایت از 8خانواده نیازمند فعالیت خود را آغاز کرد. به‌مرور هم فعالیت‌ها بیشتر شد و هم تعداد زیادتر. در بحث تهیه، بسته‌بندی و گاه توزیع، تعدادی از فعالان کانون همراه آن‌ها هستند و گروه‌ جهادی پایگاه بسیج بارها برای انجام فعالیت‌های جهادی به روستاهای اطراف مشهد رفته‌ است.

کلمات کلیدی
ارسال نظر
نظرات بینندگان
سید ابراهیم
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
1
0
سلام
فکر میکنم الان حدودا یک ۴سالی میشه که با فعالیتشون آشنایی دارم

چیزی که خیلی از کسایی که اول میان داخل مجموعه به خصوص دوستای خودم گفتن اینه که اصلا تا بهت نگن فرمانده پایگاه کیه نمیتونی حدس بزنی

یک شب یکی از همکلاسیام رو بردم واسه ثبتنام بسیج
داشت از نیروی انسانی درباره بسیج سوال میکرد نیروی انسانی یکم بی حوصله جواب میداد
بعضی سوالات رو آقاسید جواب میداد (آقاسید برامون چای اورده بود و کنار گوش میکرد) دوستم چند تا سوال کرد بعد رو به من گفت همین چایی ریزشون بهتر جواب میده تا پرسنلیشون ...
منم خندم گرفت گفتم همین کسی که چایی ریخت و واست اورد فرمانده پایگاهه

در کل تا آقاسید رو بهت معرفی نکنن متوجه مسئولیتش نمیشید
حمیدرضا
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
1
0
خیلی هم عالی
میثم
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
دم بچه ها طلاب گررررررررم
سیدم
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
شوخی میکنی مو که یادم نمیاد???
امیررضا
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
کاملا درست میگه من خودم اونجا بودم
امیررضا
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
کاملا درست میگه من خودم اونجا بودم
رفیق بی کلک
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
1
0
خداییش پرچم بچه ها طلاب بالایه

مخامش اقاسید رو
ناشناس
|
-
|
۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
2
0
موهم مخام
ابوالفضل داوودی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۷
0
0
کاش همیشه همینطوری باشه
آوا و نمــــــای شهر
03:44