کد خبر: ۲۴۰۸
۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰

ردپای بهار در المان‌ها و دیوارنگاری‌های منطقه10

از سال 1396 تا 1400 تعداد المان‌ها در محلات مختلف منطقه 10 محدود بوده است از بین همین تعداد نیز بیشترین آن‌ها در میدان قائم نصب شده است؛ المان‌هایی مانند «خودکفایی» اثر مژده ادهمی که در سال96 در این میدان نصب شد و مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. این نماد، قلک شکسته‌ای بود که یک چرخ خیاطی از آن درآمده و تعدادی سکه دور آن قرار داشت. یکی دیگر از نمادهای زیبا در این میدان «رستاخیز» اثر مصطفی اکبری بود که در سال 99 در این مکان نصب شد و مجسمه چهار اسب آهنی در حال دویدن رو به آسمان را به نمایش گذاشته بود. این المان نیز با فضای باز میدان ارتباط خوبی برقرار کرده بود.

شهر کم‌کم رنگ بهار می‌گیرد. هر چه به پایان زمستان نزدیک‌تر می‌شویم حال و هوای شهر مثل سال‌های گذشته تغییر می‌کند و شهروندان و ساکنان مناطق مختلف منتظرند تا ببینند چه المان، فرش‌گل، دیوارنگاری یا آذین‌بندی‌ای میهمان منطقه و محله‌شان می‌شود. مشهد در یک دهه اخیر از نیمه اسفندماه به استقبال بهار رفته است. 

در این ایام در گوشه گوشه شهر زنانی را می‌بینیم که مشغول کاشت گل و بیرون آوردن علف‌ها از بولوارها هستند. کارگران خدمات شهری با سطل و قلم‌موی رنگ در دست تابلوها و کنار بولوارها را رنگ می‌زنند. این‌ها بخش کوچکی از فعالیت‌های شهرداری برای استقبال از نوروز است. 

آنچه برای مجاوران و زائران شهر بهشت خاطره به جای می‌گذارد، گشت و گذار و بازدید از المان‌های زیبای بهاری است. در بازدیدی از منطقه، وضعیت فعلی و سابق المان‌ها و دیوارنگاری‌ها را برای شما روایت می‌کنیم.


یادمانی برای خوش‌آمدگویی به زائران

برای گزارش المان‌های منطقه 10 از ورودی مشهد در سمت شمال آغاز می‌کنیم. این قسمت یکی از ورودی‌های پرتردد شهر است. بسیاری از زائران و مسافران از بزرگراه پیامبر اعظم(ص) وارد شهر می‌شوند و همان ابتدا از منطقه10 عبور می‌کنند. به سنت هر ساله در فصل بهار و آغاز سال نو ایستگاه استقبال از زائر در بوستان کناری بیمارستان طالقانی روبه‌روی سه‌راهی شاهنامه برپا می‌شود و زائران قبل از ورود به مشهد می‌توانند از امکانات رفاهی و برنامه‌های فرهنگی این ایستگاه استفاده کنند. 

شاهنامه‌خوانی، نقاشی برای کودکان و در اختیار قراردادن امکانات به مسافران، بخشی از خدماتی است که در این ایستگاه ارائه می‌شود. بهار سال99 در این ایستگاه المان‌های «جامه‌ای نو بر تن شهر» اثر رزا نیک‌ذات و «موزه بین‌المللی سیار سفیران فرهنگ و صلح» نصب شد. 

نوروز 1400 نیز یادمان‌«الابذکرالله تطمئن القلوب» اثر پیمان پناهی‌فرد در محل این ایستگاه قرار گرفت که همگی مورد استقبال شهروندان قرار گرفتند و در عکس‌های یادگاری بسیاری ثبت شدند. اما امسال با تغییر رویکرد جشنواره استقبال از بهار برای این ورودی المانی مفهومی در نظر گرفته شده است.


پرواز اسب‌ها رو به آسمان

از سال 1396 تا 1400 تعداد المان‌ها در محلات مختلف منطقه 10 محدود بوده است از بین همین تعداد نیز بیشترین آن‌ها در میدان قائم نصب شده است؛ المان‌هایی مانند «خودکفایی» اثر مژده ادهمی که در سال96 در این میدان نصب شد و مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. این نماد، قلک شکسته‌ای بود که یک چرخ خیاطی از آن درآمده و تعدادی سکه دور آن قرار داشت. 

نوروز 1400 نیز یادمان‌«الابذکرالله تطمئن القلوب» اثر پیمان پناهی‌فرد در محل این ایستگاه قرار گرفت که همگی مورد استقبال شهروندان قرار گرفتند و در عکس‌های یادگاری بسیاری ثبت شدند

یکی دیگر از نمادهای زیبا در این میدان «رستاخیز» اثر مصطفی اکبری بود که در سال 99 در این مکان نصب شد و مجسمه چهار اسب آهنی در حال دویدن رو به آسمان را به نمایش گذاشته بود. این المان نیز با فضای باز میدان ارتباط خوبی برقرار کرده بود.


«حوض خونه آقاجون» نوستالژیک‌ترین المان منطقه

از دیگر نمادهای به یادماندنی در منطقه می‌توان به «جای خالی بابا» اثر سعیده مهاری نام برد که در سال95 در میدان مطهری واقع در تقاطع بولوار شهید فلاحی و بولوار سردار شهید رفیعی نصب شد. این المان دفتر مشقی بود که در صفحه سمت راست آن حرم مطهر حضرت زینب(س) و شهید مدافع حرم مرتضی عطایی نقاشی شده و در صفحه روبه‌رو مادر و کودکی با پلاک پدر شهید کنار سفره هفت‌سین نشسته بودند. 

«حوض خونه آقاجون» اثر لیلا حمزه لویی و مسعود وزیری از المان‌های پرطرف‌دار نصب‌شده در چهارراه مخابرات در سال98 بود. این المان اشاره‌ای نوستالژیک به خانه‌های قدیمی پدربزرگ و مادربزرگ‌ها داشت: حوضی که کف آن سرامیک آبی دارد و چند ماهی قرمز کوچک نیز در آن می‌چرخند. «موش موشک» اثر نجمه سرپرست سال98 در بوستان جنب موج‌های آبی نصب شد. اثری که کودکان را به وجد می‌آورد و دور این موش‌ها قایم باشک‌بازی می‌کردند. 

«حس ناب» اثر علی فتحی نوذر نیز یکی از المان‌های نوروزی نصب شده در چهارراه مخابرات در سال 99 بود که بسیاری از شهروندان با آن عکس یادگاری گرفتند. این المان برای دمی آرام گرفتن زیر باران بهاری طراحی شده است، اثر شامل یک نیمکت آبی و سفیدرنگ است که بالای آن ابر سفیدی در حال گذشتن است. یک چتر راه‌راه سفید و آبی نیز زیر ابر قرار دارد تا رهگذرانی که روی صندلی می‌نشینند با قطرات باران بهاری خیس نشوند.

 

 

فرش‌های گل برای میدان قائم(عج)

به سمت میدان قائم(عج) یکی از میدان‌های بزرگ مشهد حرکت می‌کنم. در سال‌های گذشته فضای سبز بزرگ و زیبای این مکان محل قرارگیری المان‌هایی جذاب و خاطره‌انگیز بوده است. فرش‌های گل که به زیبایی آراسته شده بودند، نگاه زائران و مجاوران را خیره می‌کردند.

یکی از بزرگ‌ترین فرش گل‌های ایران سال99 در این میدان اجرا شد. میزان گل به کار رفته در این فرش حدود 12هزار گل فصلی بود و شامل گل بنفشه، پامچال، مینای چمنی، شب‌بوهای بهاری و دیگر گل‌های رنگارنگ بود. فضای چندسطحی میدان قائم(عج) باعث می‌شد نمای این فرش گل از هر سو جلوه‌ای زیبا داشته باشد و جمله «اللهم عجل الولیک الفرج» نیز به‌صورت انوار خورشید بر بالای این فرش گل می‌درخشید. این تنها نمونه‌ای از گل‌آرایی این میدان در یک دهه اخیر است.

 

بهارانه با دیوارهای خاطره‌انگیز

سال 1397 دیوارنگاری‌های«گل‌ها و کاغذ دیواری» روی دیوار خیابان حجاب58 به تصویر درآمد. «آپارتمان نشینی» در خیابان فلاحی21، «شهر امید» در خیابان استاد یوسفی26 و بر دیوار جنب بوستان پامچال ترسیم شد. علاوه بر این «دیدار» در بولوار امامیه، بین خیابان امامیه 20و 22 کشیده شد. «شهر نفس می‌کشد» در بولوار آزادی107، حدفاصل گلریز 5 و 7 ترسیم شد. سال98 دیوارنگاری «رستم در کارگاه» در خیابان امامیه30به تصویر درآمد. 

سال 1400 نیز دیوارنگاری‌های زیادی در منطقه ترسیم شد. «چراغونی» در خیابان دکتر حسابی24 و «دریچه» در بولوار پیامبر اعظم(ص) در تقاطع بولوار شهید فلاحی کشیده شدند. «بوی نوروز» در بولوار آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی بین 69 و 71، «گونه‌های گیاهی خراسان» در بولوار شهید فلاحی بین 2 و 8، «خانه دوست» در بزرگراه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی نبش بولوار امامیه و «پسته کوهی» در بزرگراه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی نبش57 ترسیم شدند و چهره منطقه را بهاری کردند.

ارسال نظر
آوا و نمــــــای شهر
03:44