کد خبر: ۲۵۹۹
۰۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰

بولوارخواب‌ها در صدر کشته‌های بزرگراهی مشهد

بولوارخواب ها خودشان را بی هوا میان ماشین هایی می اندازند که با سرعت در حال عبور هستند. بیشترشان مدعی اند که فوت وفن عبور از عرض بزرگ راه صد متری را خوب بلدند و به یک چشم بر هم زدن خودشان را از این طرف بزرگ راه به آن طرف می رسانند. سؤالمان از اینکه ترسی از عبور ناگهانی از صدمتری ندارید، با سؤال پاسخ داده می شود. مگر شما مأمورید؟ ما فقط از مأمورها می ترسیم که این نزدیک شب عیدی دوباره جمعمان کنند و ببرند کمپ اجباری، وگرنه رد شدن از صدمتری که ترس ندارد.

هرطورشده خودشان را میان شمشادهای وسط بزرگ راه یا بولوارها جای می دهند؛ پشت شمشادها جایی برای خواب، مصرف مواد، استراحت، غذا خوردن و در یک کلام جایی برای زندگی شان می شود. گاهی پایان زندگی هم در همین میانه برایشان رقم می خورد؛ مرگ و زندگی، وسط بزرگ راه.

به استناد آمارهایی که پلیس راهور از تعداد جان باختگان عابر پیاده در بزرگ راه ها به خبرنگار ما اعلام می کند، معتادان بولوار خواب در صدر کشته ها هستند. برای این معتادان مرگ با دز بالای مصرف مواد، ماندن در سرما، بیماری درمان نشده و حتی گرسنگی، مرگی عجیب و دور از ذهن نیست اما مرگ با تصادف هر چه باشد، ناگهانی است.

راه یکی از نقاط پرحادثه در تصادفات معتادان بولوار خواب مشهد را در پیش می گیریم. بزرگ راه بابانظر در حوالی بازار ملل، نشانی همین نقطه پرحادثه و یکی از اجتماعات معتادان متجاهر است که دقایقی به نظاره ترددشان در این نقطه از بزرگ راه صدمتری می نشینیم. بولوارخواب ها خودشان را بی هوا میان ماشین هایی می اندازند که با سرعت در حال عبور هستند.

بیشترشان مدعی اند که فوت وفن عبور از عرض بزرگ راه صد متری را خوب بلدند و به یک چشم بر هم زدن خودشان را از این طرف بزرگ راه به آن طرف می رسانند. سؤالمان از اینکه ترسی از عبور ناگهانی از صدمتری ندارید، با سؤال پاسخ داده می شود. مگر شما مأمورید؟ ما فقط از مأمورها می ترسیم که این نزدیک شب عیدی دوباره جمعمان کنند و ببرند کمپ اجباری، وگرنه رد شدن از صدمتری که ترس ندارد.


ناشی نیستیم. مگر منگ بزنیم و تصادف کنیم

کنار دو نیرویی که از کارشناسان حوزه حمل ونقل و در حال انجام پژوهشی با عنوان «سهم معتادان متجاهر در تصادفات بزرگ راهی» هستند، میان بولوارخواب ها می رویم. با گفته های پژوهشگر طرح که هدف آن ها بررسی تصادفات عابران پیاده بزرگ راهی است، خیال معتادانی که در این نقطه از بزرگ راه پاتوقشان است، جمع می شود.

دو نفرشان همان طور نشسته خوابیده اند. مثل یک مشت جمع شده اند میان شمشادها و اصلا متوجه حضور ما نمی شوند. سه نفر دیگرشان از آن طرف بولوار خودشان را پشت شمشادها می رسانند. یکی از بولوارخواب ها خودش را تحصیل کرده و اهل درس و دانشگاه معرفی می کند و شروع می کند به توجیه های مسیر زندگی اش؛ اینکه اگر معتاد و بی خانمان میان بزرگ راه ها شده، اول تقصیر پدرش بوده است که او را تحت فشار برای هر مسئله ای در زندگی گذاشته و بعد از آن تقصیر زنش که یک سال بعد از زندگی از او جدا شده است.

توجیه پشت توجیه می آورد و مخلص کلام رو به یکی از کارشناسان حوزه حمل ونقل می گوید: «داداش ما را این طور نبین. ما خودمان دانشگاه رفته ایم. الان هم بگو از تصادف معتادها چه می خواهید تا بگویم.»

پرس وجوی مشخص ما درباره تصادفات معتادان بولوار خواب در بزرگ راه های مشهد است. معتاد بولوارخوابی که خودش را تحصیل کرده و دانشگاهی می خواند، شروع به گفتن از تصادفاتی می کند که در همین نقطه از صدمتری دیده است. می گوید: علیرضا زیر چرخ یک وانت پیکان له شد. تا بالای سرش رسیدیم، تمام کرده بود.

کنار دوچرخه یا موتورسوار هم رد شدن، راحت تر است. درهرحال باید شانس داشته باشی تا جان سالم به در ببری

سرش منگ زده بود وگرنه به اندازه موهای سرش از صدمتری رد شده بود. کلا اگر منگ نزنیم، تصادف نمی کنیم. این همه از صدمتری رد شده ایم. ناشی که نیستیم.


جان سالم به دربردن شانسی

یک نفر دیگرشان با صدایی خش دار که به زور می خواهد چندجمله ای را بر زبان بیاورد، وسط حرف های رفیقش می گوید: «حالا از صدمتری رد می شویم، ماشین زد که زد. فوقش می میریم. راحت می شویم. اصلا مگر مرده و زنده ما برای کسی فرقی دارد. تصادف کردیم و مردیم، کسی دنبال جنازه ما هم نمی آید.»

یک نفرشان تازه از راه می رسد. تا بحث تصادف و رد شدن از صدمتری را می شنود، شروع به توصیه های عجیب وغریب برای رد شدن از عرض بزرگ راه و جان سالم به دربردن می کند. با اشاره دست به وسط بزرگ راه می گوید: «دستمال دور گردن یا دستت را تکان بدهی، راننده سرعتش را کم می کند.

کنار دوچرخه یا موتورسوار هم رد شدن، راحت تر است. درهرحال باید شانس داشته باشی تا جان سالم به در ببری.»

تنها یک نفرشان هول عجیبی از ویراژ ماشین ها بیخ گوشش در وسط صدمتری دارد. یک ماه پیش یکی از معتادان وسط صدمتری طوری زیر چرخ های ماشین رفته بود که جنازه اش شناسایی پذیر نبود.

توصیف وحشتناکی از صحنه تصادف بر زبان می آورد: «جنازه محسن را باید با کاردک از کف زمین جمع می کردند؛ مغزش به کف آسفالت چسبیده بود و صورتش مثل گوشت چرخ کرده شده بود. یک شبانه روز بود که محسن جنس پیدا نکرده بود و خماری کار دستش داد وگرنه بار اولش نبود که از صدمتری رد می شد.»


مثل اجل معلق خودشان را جلوی ماشین ها می اندازند

پرس وجو تمام می شود و می خواهیم از وسط بزرگ راه به آن طرف عبور کنیم. 10 دقیقه بیشتر زمان می گذرد اما با وسواس چشم می کشیم به فاصله دورتر که شاید برای لحظه ای بزرگ راه خلوت تر شود. یکی از معتادان کارتن خواب از آن طرف صدمتری مثل اجل معلق خودش را جلوی ماشین ها می اندازد و بدون هراس از ماشین هایی که با سرعت برق و باد به او نزدیک می شوند، از صدمتری رد می شود.

بوق ممتد یک کامیون و چند سواری هم زمان بلند می شود. خطر از بیخ گوش عابر معتاد و رانندگانی که نه خلاف می رفتند و نه بی توجه به قوانین راهنمایی ورانندگی بودند، می گذرد. شاید در کمتر از صدم ثانیه ای یک راننده بدون اینکه مقصر باشد عامل جان باختن یک عابر می شد و در طرف دیگر ماجرا زندگی یک بولوار خواب ناگهان به آخر می رسید.

اجتماع معتادان وسط بزرگ راه ها؛ عامل افزایش تصادفات

معضل تصادفات عابران بزرگ راهی را که معتادان متجاهرش در صدر کشته ها هستند از پلیس، بهزیستی و شهرداری پیگیری می کنیم. ابتدا معضل تصادفات معتادان متجاهر در بزرگ راه ها و بولوارها را با رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در میان می گذاریم.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی با اشاره به آمارهای تصادفات در 10 ماه امسال توضیح می دهد: عابران پیاده بیشترین جان باختگان تصادفات در مشهد هستند، به طوری که 58 درصد کشته ها را شامل می شوند. از این 58 درصد، بیش از 13 درصد فقط شامل معتادان متجاهر می شود. این 13 درصد آماری است که ما از طریق پزشکی قانونی احصا کردیم و حتی ممکن است تعداد جان باختگان عابر پیاده که جزو معتادان متجاهر باشند، بیشتر از این آمار هم باشد.

به گفته وی، مشهد بیش از 100 کیلومتر بزرگ راه درون شهری دارد که برخی از نقاط این بزرگ راه محل اجتماع معتادان متجاهر است. معتادان در آیلند وسط بزرگ راه ها بیتوته می کنند و همین مسئله یکی از نکاتی است که سبب شده است آمار جان باختگان عابر پیاده در مشهد بالا باشد.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی با اشاره به ضرورت سامان دهی معتادان متجاهر از وسط بزرگ راه ها و بولوارها، تصریح می کند: مشهد یک شهر زائرپذیر است. خیلی از خودروهای پلاک غیربومی وارد بزرگ راه های مشهد می شوند ضرورت دارد که بحث جمع آوری و سامان دهی معتادان متجاهر بیش ازپیش دنبال شود.


علت تصادف: نشئگی یا خماری

در برخی از تصادفات عابران پیاده در بولوارها و بزرگ راه های مشهد این مسئله هم مطرح می شود که چون نقاط حادثه خیز بوده و رفع نشده، تصادف صورت گرفته است. به همین منظور این بحث را از مدیرکل هماهنگی و نظارت بر حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز پیگیری می کنیم.

دکتر سید مهدی امامی میبدی با تأکید بر اینکه نقاط حادثه خیز در بزرگ راه های مشهد از جمله بزرگ راه بابا نظر (صدمتری) به طور مستمر شناسایی و رفع می شوند، می گوید: معضل افزایش تصادفات عابران پیاده در بزرگ راه های مشهد ناشی از حادثه خیز بودن یا نبودن نیست، بلکه به واسطه تردد معتادان متجاهر در وسط بزرگ راه ها، آمار جان باختگان تصادفات عابر پیاده در این نقاط افزایش داشته است.

به طور نمونه جلوی بازار ملل که اشاره کردید بازدید داشتید، همه نقاط حادثه خیز را شناسایی و رفع کردیم اما بازهم 5 معتاد متجاهر فقط در مدت همین چند ماه گذشته در عبور و مرور از همین نقطه در تصادفات جان باخته اند؛ لذا تا زمانی که مشکل تردد معتادان متجاهر در وسط بزرگ راه ها باشد، آمار جان باختگان تصادفات عابر پیاده در مشهد بالا خواهد بود.

وی با بیان اینکه تقریبا نیمی از جان باختن در تصادفات مشهد در معابر بزرگ راهی است، اظهار می کند: متأسفانه نشئگی یا خماری علت تصادف معتادان بولوار خواب است. وقتی که خمار هستند به نوعی حواسشان در حین تردد در وسط بزرگ راه جمع نیست و تمرکز کافی ندارند و حتی وقتی که نشئه هستند از حالت سرخوشی بی هوا خودشان را وسط بزرگ راه می اندازند.

نیکوکاران برای سامان دهی معتاد ان متجاهر دست به کار شوند

ازآنجایی که سازمان بهزیستی جزو متولیان در بحث سامان دهی معتادان متجاهر است، معضل بیتوته کردن معتادان متجاهر مشهد در وسط آیلند بزرگ راه ها و بولوارها را با معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی نیز در میان می گذاریم.

غلامحسین دلبری در گفت وگو با خبرنگار ما می گوید: هم مردم مطالبه جمع آوری و سامان دهی معتادان متجاهر را از نقاط مختلف شهر دارند و هم به دلیل وجود بارگاه رضوی و تردد زائران و مسافران در مشهد، جمع آوری معتادان پرخطر و متجاهر ضرورت دارد؛ لذا در جلسات اخیر بین دستگاهی مقرر شد که در آستانه نوروز، در شهر مشهد، به ویژه بزرگ راه ها برای سامان دهی معتادان متجاهر اقدام کنیم.

به گفته وی، طبق مصوبه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی بحث بستری و نگهداری معتادان متجاهر در کمپ های اجباری را بر عهده دارد که اکنون 3 هزار و 300 معتاد متجاهر را در این مراکز سامان دهی کرده ایم. همچنین قرار است تا هفته آینده یک مرکز جدید نگهداری از معتادان متجاهر و کارتن خواب را با ظرفیت 200 نفر راه اندازی کنیم.

بنابراین برای 200 معتاد دیگر نیز پذیرش خواهیم داشت که همین تعداد نیز وقتی از شهر و نقاط حساس مشهد مانند اطراف حرم، بزرگ راه ها و بولوارها جمع آوری شوند، تعداد شایان ملاحظه ای است. 150 نفر ظرفیت دیگر نیز می توانیم در بین سایر مراکز برای پذیرش معتادان متجاهر در آستانه نوروز جا باز کنیم که در مجموع مسئولیت سامان دهی 3 هزار و 700 معتاد کارتن خواب در شهر را بر عهده بگیریم.

با سامان دهی 3 هزار و 700 معتاد از سوی بهزیستی بازهم نیمی از معتادان متجاهری که گفته می شود در مشهد وجود دارد رها می مانند. برای باقی مانده معتادان چه باید کرد؟ معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی پاسخ می دهد: متأسفانه بهزیستی، شهرداری، دستگاه قضایی و پلیس در کنار شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به تنهایی نمی توانند معضل سامان دهی معتادان متجاهر را به دوش بکشند.

با سامان دهی 3 هزار و 700 معتاد از سوی بهزیستی بازهم نیمی از معتادان متجاهری که گفته می شود در مشهد وجود دارد رها می مانند

این مسئله نیازمند همراهی همه دستگاه های اجرایی است. اینکه فقط معتادان متجاهر را از شهر جمع و در مراکز ترک اعتیاد چند ماه نگهداری کنیم و بدون توانمندسازی آن ها را رها کنیم، دوباره فرد معتاد به همان پاتوق و نقاط تردد قبلی اش بازمی گردد. این راهکار فقط پاک کردن صورت مسئله است.

دلبری با بین اینکه باید موضوع توانمندسازی و بازگرداندن معتادان متجاهر بعد از ترک اعتیاد به جامعه و کانون خانواده موردتوجه قرار گیرد، تأکید می کند: ما از خیران تقاضا داریم که در حوزه سامان دهی معتادان متجاهر و بازگشت آنان به جامعه و کانون خانواده نیز کمک و یاری خود را دریغ نکنند، زیرا وقتی برای خیران اسم معتادان را می آوریم، حاضر به کمک مالی نیستند؛ درصورتی که واقعا نجات یک فرد معتاد، نجات یک خانواده و در مرحله بعد نجات بخش بزرگ تری از یک جامعه است.

معاون امور پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی از دیگر مشکلات در زمینه سامان دهی و توانمندسازی معتادان متجاهر را بحث تأمین بودجه برمی شمارد و می افزاید: ازآنجاکه خیلی از مراکز نگهداری آسیب دیدگان اجتماعی با مشارکت بخش خصوصی اداره می شود، متأسفانه بخش زیادی از مطالبات این مراکز همچنان باقی مانده است؛ لذا برای تخصیص اعتبار نیز در بحث سامان دهی معتادان متجاهر باید توجه بیشتری وجود داشته باشد.

ارسال نظر
آوا و نمــــــای شهر
03:44